YENİLER

Site add
Arkadaşım ol!
Olağanüstü Haller

Arkadaşım ol!

 Arkadaşım Ol

 

İlhan İrem’in 2008 tarihli Tozpembe (Prograssivve çocuk şarkıları) isimli albümünden “Arkadaşım ol” isimli şarkıyı çocuklarla paylaştım. Çocuklardan duyduklarını öğrenmek istedim. Neyi duyuyor ve nasıl anlamlandırıyorlardı ve bunu nasıl ifade edeceklerdi? ; merak ettiğim buydu.

Arkadaşım Ol

Ne güzel gülüyorsun

Ha ha ha ha ha

Ne güzel söylüyorsun

La la la la

Ne güzel arkadaşız

La la la la la

Ne güzel..

 

Arkadaşım ol bu bana yeter

Yaşam boyu birlikte olalım olur mu?

Olur mu?

Ne güzel dinliyorsun

Ha ha ha ha ha

Ne güzel uyuyorsun

Ha ha ha ha ha

Ne güzel arkadaşız

Ne güzel..

 

Arkadaşım ol bu bana yeter

Yaşam boyu birlikte olalım olur mu?

Olur mu?

Ne güzel arkadaşız..

 

Çocuklar şarkıyı sevdiler. Özellikle şarkı içindeki nidalar onları çok eğlendirdi. Geri bildirimleri biraz geç de olsa aldım. Ben aslında çocuklarla arkadaşlık, arkadaş sevgisi ve değerleri ile ilgili biraz ilerlemek istiyordum ancak bu yöne pek gidemedik. Daha sonra duyduklarımızın resimlerini yapmaya başladık. Yalnız durum, anlattığım gibi olmasına rağmen çocuklar sadece çocuk resimleri yaparak karşılık verdiler. Bazen sıkça rastladığımız amaçsız karalamalar veya konu dışı imgeler de söz konusu olsa da neredeyse hepsi çocuk figürleri ile çalıştılar. Mutlu, gülen,  çoklu ve toplu çocuk figürleri.

Ö. derste aktifti. Ona göre “ne güzel arkadaşız” demek için en az üç kişiye ihtiyaç vardı ve onları da çizdi. İ., elele tutuşmuş bir arkadaşlar grubu çizdi. K., arkadaşların oluşturduğu bir çocuk başı grubu çizdi. Ö. başka bir yere de şarkı söyleyen iki arkadaş çizdi. Çocuklar yüzeyin köşesine dahi arkadaş olmuş iki güneş çizdiler. Bütün yüzey arkadaşlıkla dolmaya başlamıştı. B., iki arkadaş çizdi, formları da çok güzel ve özgündü. Z. çok soyut ifade etti ama ona sorduğumda yaptığı yorumun sağlam bir temele oturduğunu farkettim; arkadaş olan kuşları çizmişti.   

Böylece bitirdik….

 https://www.youtube.com/watch?v=TDNCrrOe8aE