YENİLER

Site add
Çocukların gece korkuları
Büyüyen Çocuklar

Çocukların gece korkuları

 Çocuğun tek başına yatmaya korkması bir anormalite mi? Ve bizler çocuğun bu sürecine nasıl destek olabiliriz?

 

Gece tek yatmaya korkmak, yatağın altındaki, dolaptaki canavarlar, karanlıktan korkmak 2 yaş itibari ile çocuklarda sanılanın aksine çok yaygın ve normal bir durum. 2-9 yaş arası dönem, çocuğunuzun hayal gücünün, bir level daha atlayıp artık korktuğu şeyleri de hayal etmeye başlayabildiği bir dönemdir. Ve tüm gün hayalleri doğrultusunda oyun oynayan, öğrenen çocuklar için (dinazor ve ejderhaların kötü adam oldukları dünyada) gece yatağa yattığı an beynindeki bu yoğun kısmı bir anda durdurabilme, kapatabilme kabiliyeti ve ardından uykuya geçiş oldukça zordur. Hatta yavaş yavaş bu döneme geçişte, çocuğun çok tanıdığı ve alışkın olduğu bazı
 durumların ona korkutucu gelmesini bile görebiliriz. Mesela önceden karanlık bir odada yalnız başına uyuyabilen bir çocuk, bu dönemde karanlıkken odaya girmeye bile çekinebilir.

Birmingham’daki Alabama Üniversitesinden Profesör Patricia Sheets’e göre; Karanlıktan, yüksek sesten, tek başına yatmaktan, yabancı insanların onları yataklarında inciteceğinden korkma, ailelerin düşündüğünden çok daha uzun sürüyor. 2 yaşından 8-9 yaşına kadar sürebilecek olan bu dönem aslında son derece normal bir gelişim süreci. Biz ailelerin görevi ise bu dönem içerisinde onların ‘Gerçek Tehlike’ (bir yabancı ile gitmeyi kabullenme durumu) ve kendi yarattıkları korkutucu olay ( bir cadının yatağın altında onu bekliyor olması) ile arasındaki farkı anlamalarını sağlamak.

Peki çocukların bu korkularını yenebilmeleri için biz neler yapabiliriz?

İlk yaşlarda çocukların bu korkuları tamamen yenmelerini sağlayabilme durumunuz olmasa da (çünkü bu durum tamamen onun gelişiminin doğal bir parçası), çocuğunuzun gece uykuya daha rahat yatmasını sağlayabileceğiniz bir çok yardımcı ipucu var.
Mesela çocuğunuz ile birlikte ona özel bir battaniye hazırlayabilirsiniz. Bu battaniye onu kötülüklere karşı koruyacak bir ‘zırh’ görevinde olabilir. Beraber ona karanlıklarda ona ışık sağlayacak bir gece lambası seçebilirsiniz. Çocuğun uykuya geçme saatinden bir iki saat öncesinden mutlu masallar anlatılabilir, rahatlatıcı müzikler dinletilebilir. Uyku öncesi sıcak bir banyo keyfi de uyumasına yardımcı olacaktır. Çok güvendiği bir oyuncağı ile uyumak, koruyucu bir sprey yaratıp ‘gerekirse bunu kullanabilirsin’ demek de kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Çocuğun bir yaşıtı ile aynı odada yatması ya da evde bir evcil hayvanı var ise onunla uyumasını sağlamak belki de bu korkuların bir anda yok olmasını bile sağlayabilir. Çocuğunuz tek başına odada yatmaktan korkuyor ise, ilk birkaç gün çocuk yatarken ‘ben burada olacağım’ yönelgesi ile odada oturup (aynı yatağa asla girmeden), daha sonrasında iki taraflı bebek monitörleri ya da telsizleri kullanarak, her ihtiyacı olduğunda karşılıklı konuşabileceğiniz güvenini vermek, çocukta sürekli yanında olduğunuz hissini yaratmaya yardımcı olabilir.