YENİLER

Site add
Çocukların yönerge alması üzerine
Büyüyen Çocuklar

Çocukların yönerge alması üzerine

 Çocukların yönerge alması üzerine…

5bdbf7b463984ca072f4e1c7d04c0c92.jpgMerhaba, bugün sizlerle günlük hayatınızda en çok merak ettiğiniz konulardan biri olan 'Neden çocuğum bir şeyi 5 kere söyletmeden yapmıyor' sorusu hakkında konuşacağız. 

Yapılan araştırmalar, bu durumun ne kadar yaygın olduğu ve bir o kadar da aileleri strese sokan bir faktör haline geldiği gerçeğini ortaya koyuyor. Yani bu durumu sadece siz değil hemen hemen her aile yaşıyor. Peki neden çocuğumuz söylediğimiz bir direktif ya da yönergeyi, bir kere söylediğimizde anlıyor olmasına rağmen yapmıyor?  

 

Aslında bunun bir tek değil birkaç sebebi var;

 

1) Bizimle aynı 'öncelik kavramına' sahip değiller.

Hiçbir çocuk banyo yapmanın sizin için bu kadar önemli olmasını anlamayacaktır. Her çocuk, siz ona banyo yap dediğinizde, kendi bilinç altında başka bir iş üzerinde çalışıyor. Size o an yaptığı etkinlik çok da önemli görünmeyebilir ancak çocuğun oyunu, onun için ciddi bir iş ve çocuklarda öğrenme zaten büyük bir oranla bu yöntem ile gerçekleşiyor. Sizi o an dinlememesi aslında bir bakıma olumlu ve gerekli. Çünkü bir yandan hem kendi kendine deneyim ile bir öğrenme gerçekleştiriyor hem de kendine yetebildiğini ark ederek öz güveni gelişiyor.

 

2)Çocuklarımızı onlara bağırmadan, dikkatini çekemeyeceğimiz şekilde  pekiştirdik.

Çocuğunuz, eğer sizi görmezden gelirse, istediği hareketi bir süre daha uzatabileceğini düşünebilecek kadar akıllı. Eğer 5 kere söylemenize rağmen istediğiniz şeyi yapmıyor ise sizin o bağıracağınız anı bekliyor ve o ana kadar sizi ciddiye almıyor demektir. Bunun çözümü için ise, odadan odaya yüksek ses ile bir şeyler istemektense yanına gidip bağırmadan göz kontağı ile direktif vermek ve hareket gerçekleşmezse bunun onun sorumluluğunda olduğu hatırlatılarak eylemi sonlandırmasını sağlamak geçerli olabilir.

 

3) Bir fikirden diğerine geçişte bizlere ihtiyaçları var.

Mesela bilgisayar başındasınız ve önemli bir işe konsantre oldunuz. Arka odadan gelen ağlama sesleri ve sizin bu sesler üzerine kalkıp oraya gitmek zorunda olduğunuz gerçeği size ne hissettiriyor? İsteksizlik ve o anki eylemden kopma hissinin verdiği bir huzursuzluk. İşte çocuklarımız da biz onlardan bir şey isterken tam olarak bu hislere kapılıyorlar. Çünkü o an ona göre yaptığı iş son derece önemli ve sizin isteğinize ayıracak vakti yok. Bunun çözüm yolu ise iki iş arasında (oyun ve yaptırmak istenilen) köprü kurmak ve çocuk ile anlaşmalar yapıp el sıkışarak hareket etmek olabilir.

 

4) Frontal korteksleri hala gelişiyor.

Prefrontal korteks insan beyninde karakteristik ve sosyal becerilerin de işlendiği öğrenme ve dikkat merkezidir. Çocuk, buranın gelişimi doğrultusunda kendi istediklerindense sizin istediklerinize karşılık verme yeteneğine sahip olacak. Ne zaman çocuğa bir görev ile gelsek, çocuk kendi istediğini yapma ya da annenin istediğini yapma durumu arasındaki iki seçenekten birine karar verme zorunluluğu hissediyor. Eğer sizinle arasındaki duygusal ilişkiye, o an yaptığı etkinlikten daha çok değer veriyorsa isteği yerine getirecektir. Her bunu kendi isteği ile yaptığında, Prefrontal Korteksdeki empati ve kendi kendine disipline etme yeteneği gelişiyor. Yani kısaca çocuk kendi kendini disiplin ediyor. Ama bu durum sadece siz çocuğa bir seçim hakkı sunduğunuzda ve çocuk kendi isteği ile sizi takip etmeyi tercih ettiyse gerçekleşiyor. Bunu yerine ona bağırmak ya da zorla isteğin gerçekleşmesini sağlamak tamamen onun daha çok direnmesine reddetmesine sebep olacaktır.

 

5) Onları dinlemediğimizi düşünüyorlar.

Biz çocukların bize itaat etmelerini sağlayamayız. Onları kendi rızaları dışında zorlayarak sadece onlara zarar verir, canlarını yakar ve ruhlarını parçalarız. Çocuklar iş birliği yapmayı kendileri istemeliler. Çocuklar, dinlenildiklerini hissettiklerinde, iş birliği yapmaya daha eğilimli olurlar. Onların bakış açısını paylaşmaya çalışmak ve hareketleri anlamlandırarak açıklamalar yapmak bu duruma yardımcı olabilir.

 

6)Bizimle iletişim halinde olmadıklarını düşünüyorlar.

Sizi Dinlemiyor ve takip etmiyorlarsa bu sizinle iletişim halinde olamadıklarını düşündüklerindendir. Peki nasıl böyle bir duyguya kapılabiliyorlar? Belki sadece o gün işte olduğunuz için sizi özledi, belki o gün uykusundan sinirli kalktı, belki tüm zamanınızı kardeşiyle geçirdiğinizi düşünüyor, ya da sadece kendi büyük dünyasındaki küçük bir insan olmak onu korkutmuş. Bu ve buna benzer tüm sebepler çocuğunuzun kendi duvarlarına kapanmasına ve aranızdaki iletişimin bozulmasına sebep olabilir.

Ve son olarak belki en önemlisi

 

7) O bir insan Güç kullanmak her zaman bir geri tepmeye ve dirence sebep olacaktır.

Her insan bilinçaltında direnme duygusuna sahiptir ve bu durum çocuklarda da farklilik göstermiyor. Çocuk ne kadar geri plana itildiğini, saygı gösterilmediğini, dinlenmediğini, değerli olmadığını hissederse, anne ile arasına mesafe koyacak ve aradaki güven bağlarını sorgulayacaktır.

 

http://www.ahaparenting.com/blog/Obedience_Why_Do_You_Have_To_Tell_Them_Five_Times